نویسنده ، پژوهشگر و مدرس دانشگاه
نخستین شماره فصل نامه تخصصی فقه و حقوق کیفری منتشر شد.

نخستین شماره از دوره اول فصل نامه تخصصی فقه و حقوق کیفری به مدیر مسئولی و سردبیری سید مرتضی موسوی تبار در تابستان۱۳۹۹با ۴مقاله علمی و بخش های تازه های کتاب  ، تازه های مقالات و تازه های قوانین منتشر شد. 

در اولین شماره این فصل نامه که اعضای هیات تحریریه آن جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه های آزاد مراغه و بناب می باشند،  مقالات « ارتباط میان گذشت و قضا زدایی راهی در جهت رسیدن به عدالت ترمیمی» نوشته حمید آشنا، «نقش مددکار اجتماعی در دادرسی کیفری (با تکیه بر قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری فعلی)» نوشته مرصاد آذرگون، »بررسی تطبیقی جلوه های دادرسی کیفری منصفانه در قانون آ.د.ک ۱۳۹۲ و قانون آ.د.ک فرانسه نمادین یا عملگرا بودن» نوشته مجتبی نصیری و « پیشگیری اجتماعی از جرم سرقت، با تاکید بر نقش رسانه و فضای سایبر»  نوشته فاطمه امام بخش لک و نسترن ارزانیان منتشر گردیده اند.

فصل نامه تخصصی فقه و حقوق کیفری درحال حاضردر پایگاه جار،مگ ایران و رسانه های ارتباطی نشریه در پیام رسان های داخلی و خارجی قابل دسترسی است و بزودی در پایگاه و نرم افزارهای کتابخوان فیدیبو، طاقچه و کتابراه و نمایه نشریات سیویلیکا و مجلات نور نیز منتشر و در دسترس قرار خواهد گرفت.

لینک ثابت
درباره : اخبار , مدیر مسئول و سردبیر فصل نامه فقه و حقوق کیفری ,
بازدید : 285
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : فقه و حقوق کیفری , فقه , حقوق کیفری ,
نماینده مردم مراغه در نشست صمیمی با اصحاب رسانه: اولویت بندی دقیق مشکلات و پیگیری براساس اولویت ها سرلوحه برنامه ها

نماینده مردم مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی در اولین ماه شروع به کار مجلس جدید، نشستی صمیمی با اصحاب رسانه برگزار کرد و به شنیدن نظرات اصحاب رسانه مراغه در خصوص مسائل ملی و منطقه ای نشست.

به گزارش خبرنگار ماهنامه آنایوردم، در این نشست مدیران مسئول، سردبیران و خبرنگاران رسانه های مختلف مراغه به بیان پیشنهادات و نقطه نظرات خود در مورد مسائل مختلف پرداختند.

از مهم ترین و پرتاکیدترین مسائل مطرح شده در این جلسه می توان به حفظ ارتباط تنگاتنگ نماینده با اصحاب رسانه، مشکلات اشتغال و بیکاری در کشور و منطقه، پروژه های ناتمام از جمله پروژه آزاد راه مراغه-هشترود و بیمارستان و زندان ، توسعه صنعت گردشگری در شهرستان به لحاظ شرایط  منطقه ای مراغه به جای توسعه صنعتی، بلااثر شدن دستگاه های اجرایی در مراغه، ایجاد پارلمان مراغه و تشکیل اتاق های فکر و کمیته های تخصصی، بهره مندی از چهره های فعال مراغه ای که در نقاط دیگر مشغول سرمایه گذاری هستند، انجام کار ملموس برای فساد زدایی، جذب نخبگان و ایجاد اندیشکده در مراغه، اصالت دادن به بنیان خانواده، ارتقاء سطح عممی ادارات و نهادها، اهتمام ویژه به آموزش عالی شهرستان، توجه ویژه به ترافیک مراغه، ساماندهی رصدخانه مراغه، ملحق شدن روستاهای نزدیک به شهرستان برای افزایش آمار شهرستان و بهره مندی از مزایای آن در استفاده از تسهیلات، جراحی ادارات شهرستان، توجه به پتانسیل ها بالاخص در بخش کشاورزی در مراغه، افزایش تعداد نمایندگان مراغه، احیاء آثار تاریخی و گردشگری، توجه به وحدت در کارها، ایجاد انجمن حمایت زندانیان در عجب شیر، تسهیل گری در ادارات و تسهیل گری تحصیل دانش آموزان، ایجاد پژوهشکده علوم اجتماعی یا علوم انسانی برای پیشگیری از حرکت جزیره ای، جذب سرمایه گذاران، استفاده از نیروی جوان و خلاق در شهرستان اشاره کرد.

در این نشست نماینده مردم مراغه نی اظهار داشت: نماینده مردم متعلق به گروه یا حزب خاصی نیست و نماینده همه مردم است و باید به فکر استفاده از تمامی ظرفیت ها باشد.

ایشان همچنین گفت: به جای صرف انرژی برای خنثی‌سازی همدیگر از آن برای توسعه و رشد منطقه استفاده کنیم.

وی افزود: در انتخابات به هیچ کس قولی نداده ام و وامدار عده ای خاص نیستم و برای خدمت به همه مردم آماده ام.

علیزاده با بیان اینکه حوزه های گردشگری، اشتغال و همچنین تکمیل پروژه آزادراه مراغه - هشترود در اولویت برنامه هایش قرار دارند گفت: امیدوارم در این موارد قدم های مثبتی برداریم.

وی اضافه کرد: اولویت بندی دقیق مشکلات و پیگیری براساس اولویت ها در امور شهرستانی و کشوری از جمله برنامه هایم است و در این خصوص نظرات و موضوعات مطرح شده از سوی اصحاب رسانه دارای اهمیت بسیاری است.

نماینده مردم در مورد آخرین وضعیت آزادراه مراغه - هشترود نیز گفت: قطعات یک و چهارم این پروژه بیش از یکسال است که تعطیل شده و قطعات ۲ و سه نیز چند ماهی است که متوقف شده و عملاٌ این پروژه خوابیده است.

علیزاده افزود: امسال نیز  در مرحله نخست هیچ بودجه ای به این پروژه تخصیص پیدا نکرده است.

وی گفت: در تلاش هستیم که فعالیت پروژه دوباره از سرگرفته شود تا در سال های آینده با تخصیص بودجه کافی شاهد بهره برداری آن باشیم.

وی همچنین با انتقاد از زندگی تشریفاتی برخی مسوولان، گفت: زیبنده نیست در کشوری که مردم با مشکلات بسیار دست و پنجه نرم می کنند مسوولان به دنبال زندگی لاکچری باشند.

علیزاده گفت: البته قضیه کسانی که دنبال کار اقتصادی هستند و به عنوان سرمایه گذار فعالیت می کنند با زندگی لاکچری مسوولان فرق دارد و باید قدردان آنها باشیم و زمینه را برای فعالیت آن ها فراهم کنیم.

وی با اشاره اینکه در وضعیت خاصی قرار داریم گفت: وضعیت کشور به لحاظ بودجه ای و مالی چندان مناسب نیست و این وضع بسیار نگران کننده است.

وی در خصوص مسوولان بی برنامه خاطرنشان کرد: مسوولی که برنامه و عملکرد خاصی نداشته و دلسوز مردم نباشد قابل تحمل نیست و داشتن برنامه، تعهد کاری، دلسوز و خادم ملت بودن باید ویژگی بارز مسوولان باشد.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به لحاظ معیشتی و اشتغال در کشور در مشکل هستیم، گفت: کارهایی انجام شده و منکر آن نیستیم اما این کارها کافی نیست و در حال حاضر وضعیت شهرستان به عنوان دومین شهرستان آذربایجان‌شرقی از نظر اشتغال جوانان قابل قبول نیست.

علیزاده گفت: شیشه سازی به عنوان تنها واحد اشتغالزایی در شهرستان است و این مجموعه به تنهایی پاسخگوی جوانان بیکار شهرستان نیست و باید در این خصوص اقداماتی انجام شود.

وی همچنین به آخرین وضعیت استخدامی آموزشیاران و نیروهای حق‌التدریس نهضت سوادآموزی اشاره کرد و گفت: موضوع استخدام آموزشیاران و نیروهای حق‌التدریس نهضت سوادآموزی در آستانه نتیجه گرفتن است و بزودی خبرهای خوبی را این خصوص برای آن ها خواهیم داشت.

موسوی تبار سردبیر ماهنامه سیاسی و اجتماعی آنایوردوم نیز در این نشست، ضمن تقدیر از بازتاب خوب نماینده مراغه در خصوص عدم احداث یمارستان تامین اجتماعی در جنوب استان، با اشاره به آغاز احداث پروژه زندان جدید در مراغه، برای خارج کردن زندان از داخل شهر بر پیگیری تسریع آن تاکید کرد. همچنین بر پیگیری احداث زندان در شهرستان بناب که در سال های گذشته متوقف گردیده است برای کاهش جمعیت کیفری زندان مراغه و همچنین احداث بازداشتگاه در عجب شیر و ملکان اشاره نمود.

سردبیر ماهنامه آنایوردوم همچنین به قانون تسری فوق العاده خاص کارمندان سازمان پزشکی قانونی کشور و انتقال خون ایران به کارمندان سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور مصوب 19/02/1391 که از آن زمان اجرا نگردیده است و مورد درخواست پرسنل سخت کوش سازمان زندان های کشور است اشاره نمود و خواستار اقدام مقتضی مجلس در  اجرای این قانون گردید.

موسوی تبار همچنین از بلاتکلیفی و عدم نتیجه دادن پروژه های مسکونی و عمرانی در شهرستان از جمله پروژه زمین های دادگستری موسوم به قره برقع، زمین های تعاونی مسکن ادارات متعدد، پروژه 26واحدی بنیاد شهید و ... اشاره نمود که چشم امید بسیاری از مردم به پایان آن ها برای خانه دار شدن است.

 

لینک ثابت
درباره : اخبار , سردبیر ماهنامه آنایوردوم ,
بازدید : 81
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : دکتر علی علیزاده , ماهنامه آنایوردوم , زندان , فوق العاده تسری ,
تشکیل جلسه ستاد کاهش آسیب رفتارهای پرخطردر زندان مراغه

جلسه ستاد کاهش آسیب رفتارهای پرخطر اداره زندان مراغه با حضور رئیس زندان و مسئولین واحد ها تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان به نقل از روابط عمومی  زندان مراغه، صفیلوئی رئیس اداره زندان مراغه  با اشاره به این که  برنامه های ستادکاهش آسیب  رفتارهای پرخطرجزء برنامه های اصلی سازمان است بیان نمود: عمل به  برنامه ستاد کاهش موجب تحقق سایر برنامه ها نیز می گردد.

در ادامه جلسه موسوی تبار دبیر جلسه گزارشی از فعالیت های واحدهای مختلف و نقاط قوت و قابل تقویت واحدها را ارائه نمود وپس ازآن اکبریان معاون زندان تک تک برنامه های ستاد کاهش را بررسی و در ادامه نیز واحدهای مختلف گزارشی از اقدامات خود را بیان نمودند.

در این جلسه تصمیماتی در خصوص برپایی باشکوه سومین المپیاد ورزشی و همچنین جشن پاکی برای مددجویان ترک اعتیاد اتخاذ گردید.

لینک ثابت
درباره : اخبار , اخبار روابط عمومی اداره زندان مراغه ,
بازدید : 214
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 5

تشکیل جلسه ستاد کاهش آسیب رفتارهای پرخطر زندان مراغه

ستاد کاهش آسیب  رفتارهای پرخطر زندان مراغه جهت بررسی برنامه های انجام گرفته توسط واحدهای و کمیته های مختلف در سه ماه نخست سال جاری ، تشکیل جلسه داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل زندانهای استان به نقل از روابط عمومی اداره زندان مراغه، قربان صفیلوئی رئیس اداره زندان مراغه با اشاره به سرفصل برنامه های ستاد کاهش آسیب و رفتارهای پرخطر، اهمیت برنامه های فرهنگی و تربیتی را در ستاد کاهش آسیب و رفتارهای پرخطر ویژه توصیف نمود و پررنگ تر شدن برنامه های فرهنگی در ادامه سال تاکید کرد.

موسوی تبار، دبیرستاد کاهش آسیب و رفتارهای پرخطر زندان مراغه نیز در این جلسه ضمن بررسی عملکرد واحدها وکمیته های  مختلف، برنامه های مهم پیش رو برای اجرا در سه ماهه دوم سال را تشریح نمود.

در این جلسه سایر اعضا نیز نظرات و دیدگاه های خود را در زمینه برنامه های اجرایی ستاد بیان نموده و به تشریح عملکرد خود پرداختند.

ستاد کاهش آسیب و رفتارهای پرخطر زندان مراغه در ۱۴ سرفصل و در ۸۵ برنامه از جمله در حوزه های مختلف فرهنگی و تربیتی با ۳۲برنامه، بهداشت و درمان ۱۰ برنامه، اقدامات تامینی ۶برنامه، قضایی و اجرای احکام ۶ برنامه ، اشتغال و حرفه آموزی ۹ برنامه، آموزش وپژوهش ۳برنامه، اطلاع رسانی و روابط عمومی۳برنامه، عمرانی و فنی ۷برنامه، برنامه های عملیاتی و اجرایی خود را انجام می دهد و در پیشبرد برنامه های اصلاحی و تربیتی زندان انجام وظیفه می نماید.

 

لینک خبر در سایت اداره کل زندان های آذربایجان شرقی

لینک ثابت
درباره : اخبار , بازتاب فعالیت ها , اخبار روابط عمومی اداره زندان مراغه ,
بازدید : 198
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : سید مرتضی موسوی تبار , ستاد کاهش آسیب رفتارهای پرخطر , زندان مراغه ,
گزارش یک شب متفاوت در زندان مراغه

به گزارش روابط عمومی زندان مراغه :در یکی از آخرین شب های ماه پرخیر برکت رمضان، زندان مراغه شاهد وقوع یک اتفاق متفاوت و کم نظیر بود که در ادامه گزارش آن را می خوانید.

در شب رحلت جانگداز بنیانگذار جمهوری اسلام ایران و بیست و هشتمین روز ماه سراسر خیر و برکت رمضان به همت رئیس پرتلاش اداره زندان مراغه و همراهی پرسنل زندان مراغه و با کمک ۲ نفر از خیرین بزرگ شهرستان مراسم افطاری برگزار شد که در آن مددجویان هم میزبان مراسم بودند و هم میهمان.

در این مراسم افطاری که ۷۰نفر از مددجویانی که به لحاظ عدم تامین وثیقه مناسب امکان بهره مندی از مرخصی های اعطایی را ندارند و مدت مدیدی در زندان در حال تحمل کیفر می باشند از خانواده های خود میزبانی کردند و در کنار آنان ضمن صرف افطار و بهره مندی از مراسم ساعاتی را در کنار خانواده خود اعم از همسر و فرزند، پدر و مادر و برادر و خواهر خود گذراندند.

این شب شاهد خلق تصاویر بی نظیری بود که نگارنده این نوشتار به عنوان مسئول روابط عمومی اداره زندان مراغه بخشی از این تصاویر را ثبت نمودنم که ثبت هر عکس و روان شدن اشک از چشمانمان شبی متفاوت را خلق نمود که به تعبیری شب های قدر پرسنل زندان مراغه را تکمیل نمود.

تصمیم به اجرای این مراسم چند ماه قبل از ماه مبارک رمضان توسط ریاست پرتلاش و خستگی ناپذیر زندان آقای قربان صفیلویی گرفته شده بود اما برپایی متعدد جشن های گلریزان در مراغه و شهرستان های همجوار و سایر برنامه ها اجرای این برنامه را به تاخیر انداخت تا این که در آخرین روز ماه مبارک رمضان توفیق اجرای این برنامه کم نظیر را نصیب اداره زندان مراغه نمود.

از روز قبل از مراسم هرکدام از پرسنل زندان مراغه با دست گرفتن مسئولیت بخشی از مراسم و تامین نیازهای این برنامه زمینه را برای برگزاری مراسم باشکوه را فراهم نمودند و از صبح روز برگزاری مراسم نیز پرسنل زندان با کمک سربازان و مددجویان رای کار سالن جدید احداث شده زندان مراغه را با چیدن میز و صندلی ها و تزیین سفره های افطاری آماده مراسم نمودند به نحوی که رئیس و معاون زندان و سایر مسئولین زندان خود به چیدن بشقاب و لیوان و قاشق و چنگال و سایر مایحتاج سفره اقدام کردند و در نهایت پس از آماده شدن میزها مددجویان به سالن وارد شدند و هر یک از آن ها بر روی یک میز برای قرار گرفتن در کنار خانواده خود نشستند.

پس از ورود کامل مددجویان، واحد فرهنگی و تربیتی زندان با قرائت قرآن مراسم را آغاز نمودند و در همین حین نیز خانواده زندانیان تک به تک وارد سالن شدند و با مشاهده میزبان خود به سمت میز حرکت کردند که در این لحظات دیدن به آغوش کشیدن آن ها گریه را از چشم همه آنان و حاضرین در سالن سرازیر می کرد. دیدن زندانیانی که فرزند خردسال خود را به آغوش می کشیدند و فرزندانی که با شوق و ذوق بر گونه های پدر خود بوسه می زدند خستگی ما کارکنان زندان را از بین می برد و لحظه به لحظه این صحنه های جذاب با حضور همسر و پدر و مادر و سایر اعضای خانواده زندانیان تکرار می شد.

بعد از قرائت قرآن، صفیلوئی رئیس اداره زندان مراغه که به سختی اشک شوق خود را کنترل می نمود به ایراد سخن پرداخت و از آرزوی خود برای برگزاری چنین مراسمی برای همه زندانیان گفت و از کمک دو تن از خیرین بزرگوار شهرستان که در اجرای این برنامه به زندان مساعدت نمودند تقدیر و تشکر نمود.

در ادامه مراسم، گروه تواشیح مددجویان زندان که آن ها نیز به همراه خانواده خود در این مراسم حضور داشتند به اجرای برنامه پرداختند و اثری را در مدح مولای متقیان علی (ع) ارائه نمودند.

بعد از اجرای تواشیح احدی  از مداحان شهرستانمراغه  برای اجرای برنامه به جایگاه دعوت شد و ایشان نیز که از فضای بسیار معنوی مراسم تاثیرگرفته بود، در مداحی خود از امام موسی کاظم (ع) و دوران زندانی شدن ایشان در زندان خلفای عباسی گفت و فضای معنوی مراسم را دوچندان نمود. هرچند قرار بود ایشان به مناسبت قرار گرفتن در شب رحلت خمینی کبیر از ایشان بگوید ولی فضای حاکم به مراسم تقدیر چنین نمود که از هفتمین امام شیعیان که در سال ها در بند زندان بود و فرزندانش بالاخص امام رضا(ع) و حضرت معصومه (س) که از پدر دور بودند مدیحه سرایی شود.

با پایان مدیحه سرایی ، هنگام  اذان مغرب فرا رسید در این موقع ، یکی از مددجویان زندان با نوای حزین خود ، نوای اذان را سر داد و حاضرین و میهمانان روزه های خود را افطار نمودند.

مراسم با صرف افطاری به پایان نرسید بلکه پس از مراسم افطاری، به همت رئیس  زندان مراغه و واحد فرهنگی و تربیتی،  به همه فرزندان مددجویان حاضر در مراسم جوایزی اعطا گردید و پس از آن نیز دقایقی چند مددجویان با خانواده های خود مشغول صبحت و گفتگو شدند، هرچند به هم زدن جمع صمیمی آنان کار سختی بود ولی به هر حال محدودیت های موجود این امر را گریزناپذیر می کرد و خود مددجویان به این امر واقف بودند لذا کم کم خودشان با خانواده هایشان خداحافظی نمودند و خانواده ها آرام آرام زندان را ترک نمودند و شب شیرین و خاطره انگیز زندان مراغه به پایان رسید.

برای نگارنده و سایر کارکنان زندان مراغه بی شک این شب یکی از ماندگارترین شب های دوران خدمت در زندان خواهد بود و همان گونه که بیان گردید تکمیل کننده شب های قدر بود. زیرا برای کارکنان زندان که همه مراسم های مناسبتی در کنار مددجویان زندان رخ می دهد و شب های قدر نیز در کنار آنان صفای دیگری دارد که در این نوشتار مجال بیان آن نیست اما شب میزبانی از زندانیان و خانواده آنان که اشک شوق را بر گونه ها روان کرده بود، حال ما کارکنان زندان باید همچون شب قدر، این شب را قدر بدانیم و از خدای خود شاکر باشیم که توفیق خدمت به آنان را به ما اعطا نموده است .

آرزوی قلبی همه ما اجابت دعایی است که همه روزه در ماه رمضان می خوانیم بالاخص بندی از آن «اللهم فُکّ کل اسیر» می باشد.

 

تصاویر و خبر در سایت اداره کل زندان های استان آذربایجان شرقی:

http://azarsh-prisons.ir/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%DB%8C%DA%A9-%D8%B4%D8%A8-%D9%85%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%BA%D9%87/

لینک ثابت
درباره : اخبار , اخبار روابط عمومی اداره زندان مراغه ,
بازدید : 212
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : زندان مراغه , شب متفاوت , افطاری ,
پذیرش مقاله نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از وقوع جرم در اولین دوره همایش ملی مطالعات و پژوهش های علمی علوم انسانی

مقاله نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از وقوع جرم در اولین دوره همایش ملی مطالعات و پژوهش های علمی علوم انسانی که توسط بنیاد علمی فصل نامه قانون یار و دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه برگزار گردید پذیرش شد.

متن مقاله بزودی در سایت منتشر خواهد گردد.

لینک ثابت
درباره : اخبار , بازتاب فعالیت ها ,
بازدید : 263
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : پیشگیری , پیشگیری از وقوع جرم , امر به معروف , امر به معروف و نهی از منکر , نهی از منکر ,
انتشار یادداشت «عصر جدید؛ عصر رسانه های با برنامه در سایت صافی نیوز
درباره : اخبار , بازتاب فعالیت ها ,
بازدید : 245
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

انتشار یادداشت با عنوان«مساله افزایش حقوق کارمندان» در روزنامه سراسری عجب شیر

یادداشت «مساله افزایش حقوق کارمندان» در صفحه 4 روزنامه سراسری عجب شیر امروز چهارشنبه 10 بهمن 97 منتشر گردید.

لینک ثابت
درباره : اخبار , بازتاب فعالیت ها ,
بازدید : 291
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : افزایش حقوق , روزنامه عجب شیر , عجب شیر ,
انتشار شماره نخست ماهنامه آنایوردوم

ماهنامه سیاسی و اجتماعی آنایوردوم به جمع نشریات استان آذربایجان شرقی پیوست.
نخستین شماره ماهنامه آنایوردوم به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی دکتروحید نوروز زاده و سردبیری سید مرتضی موسوی تبار منتشر گردید .
در نخستین شماره این نشریه یادداشتی با عنوان" مشکلات اجتماعی را جدی بگیریم" به قلم دکتر نوروزاده و مقاله ای با عنوان" راه های دستیابی به آرامش در زندگی" به قلم سید مرتضی موسوی تبار منتشر شده است.
نشریه آنایوردوم پذیرای مقالات اهالی قلم استان جهت انعکاس در شماره های آینده می باشد.
لینک ثابت
درباره : اخبار , بازتاب فعالیت ها ,
بازدید : 263
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : ماهنامه آنایوردوم ,
نقش رسانه در بحران خانواده

منتشر شده در : هفته نامه آذرآبادگان، شماره 17، شنبه 17آذر1397، صفحه3.

مساله خانواده و بحران آن یکی از مهم ترین مسائل در حوزه آسیب های اجتماعی است و جایگاه و نقش خانواده در جامعه امروز متاسفانه در مسیر تزلزل و نابودی قرار گرفته است. در این زمینه رسانه ها نیز نقش بسیار فعالی ایفا می کنند و تلاش بسیاری را برای از بین بردن نهاد خانواده از ساخت اجتماعی کشورهای در حال توسعه انجام می دهند تا به اهداف نهایی خود دست یابند.

رسانه ها بازوی قدرتمند برای پیشبرد اهداف هستند و هرطرف که بهتر بتواند از این رسانه ها در جهت خواسته های خود استفاده کند برنده بازی خواهد بود و در این میان متاسفانه دشمنان ما به دلایل متعدد در استفاده از این بازو توانمندتر هستند که در ادامه نکاتی از پیروزی آنان در حوزه خانواده را بیان خواهیم نمود.

اروپا در آن چه از که در فیلم ها و سریال های ارائه شده برای ما نشان می دهد، جایگاه خانواده را در اروپا متزلزل و فروپاشیده نشان می دهد و سبک زندگی چهره های مشهور (سلبریتی ها) اروپایی و آمریکایی نیز ترویج زندگی خارج از چارچوب خانواده ای را مستحکم می نمایاند، اما با اندکی کنکاش و بررسی و مطالعه جوامع اروپایی و آمریکایی مشاهده می کنیم علی رغم وضعیت فرهنگی و اجتماعی حاکم بر اروپا و آمریکا، جایگاه خانواده در این کشورها به عنوان اولین نهاد تشکیل دهنده جامعه، جایگاهی بسیار رفیع و مقدس است و تلاش های بسیاری برای تحکیم بیشتر آن توسط حکومت های اروپایی و آمریکایی انجام می گیرد اما فیلم ها و سریال های آن ها خانواده متزلزل را به نمایش می گذارد تا برای کشورهای در حال توسعه الگوی خلاف واقعیت ارائه دهند.

واقعیت آن است که عرصه جنگ از حوزه سخت به حوزه نرم تغییر یافته است و دشمنان به جای صرف هزینه های هنگفت برای تهیه سلاح و از بین بردن نیروی انسانی دیگر کشورها که نیروی محرکه هر جامعه هستند با بهره برداری از رسانه ها بالاخص رسانه های ماهواره ای و اینترنتی نهاد خانواده را در معرض هدف حملات خود قرار داده اند و دریافته اند با متزلزل کردن و نابود کردن نهاد خانواده، محلی برای به وجود آمدن انسان هایی با توانایی و خلاقیت وجود نخواهد داشت لذا تلاش عمده خود را بر روی این مسئله معطوف کرده اند و در این راستا همه روزه شاهد راه اندازی شبکه های رنگارنگ ماهواره ای و عرضه رسانه های جدید در فضای مجازی هستیم تا دشمنان بتوانند از این فرصت برای رسیدن به اهداف خود قدم بردارند.

بخش دیگری از فعالیت دشمنان ترویج سبک زندگی با استفاده از سلبریتی ها و چهره شاخص است که در این راستا متاسفانه چهره های شاخص ما نیز با ناآگاهی در این مسیر افتاده اند و در حال ترویج سبک زندگی مورد نظر دشمنان هستند.

در این راستا برخی از اصطلاح سبک زندگی غربی استفاده می کنند که دارای دو معنا خواهد بود یکی آن که سبک زندگی که غربی ها یعنی دولت های غربی در حال ترویج آن هستند که در این معنا استفاده از این اصطلاح صحیح خواهد بود اما اگر مقصود آن سبک زندگی که غربی ها زندگی می کنند این اصطلاح نادرست است زیرا به اذعان آن هایی که در فضای غرب زندگی نموده اند، شاید نحوه پوشش و رفتار آن ها با کشورهای مسلمان متفاوت باشد اما در سبک زندگی مردمان کشورهای اروپایی نهاد خانواده به عنوان مهم ترین نهاد خانواده دارای جایگاه مقدس می باشد چه این که در برخی از کشورهای اروپایی و برخی از ایالت های آمریکایی، بعد از ازدواج قانونی، امکان طلاق و جدایی غیر ممکن یا با شرایط بسیار سختی قابل انجام است. اما متاسفانه در کشور ما روز به روز نهاد خانواده در حال ضعیف تر شدن است و طلاق گرفتن بسی سهل تر از ازدواج کردن شده است.

در این راستا متاسفانه رسانه های ما و بالاخص رسانه ملی ما بسیار ضعیف عمل کرده است و نتوانسته است به تقویت جایگاه خانواده کمک کند و برخی از فیلم ها و سریال های شبکه نمایش خانگی و فیلم های سینمایی روی پرده و برخی نمایش های اجرا شده در صحنه های تئاتر نیز گوی سبقت در ضربه زدن به نهاد خانواده را از شبکه های ماهواره ای ربوده اند و در حال نقش آفرینی در جبهه دشمنان هستند.

امید است مسئولین و هنرمندان و همه آن هایی که در این راستا تاثیرگذار هستند  زودتر از خواب غفلت برخیزند و تلاش های خود را برای تحکیم جایگاه خانواده که همانا با فراهم کردن زمینه های ازدواج آسان جوانان و ترویج فرهنگ زندگی ایرانی و اسلامی می توان به آن دست یافت فراهم آورند.

لینک ثابت
درباره : مقالات , مقالات رسانه ای , مقالات اجتماعی ,
بازدید : 355
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : رسانه , خانواده , بحران خانواده , آسیب های اجتماعی , سلبریتی , جنگ نرم , سبک زندگی , ازدواج , طلاق , فرهنگ زندگی ,
خبر: آغاز دوره آموزشی ارتقاء مهارت های اخلاقی و زندگی خانواده زندانیان مراغه با حضور مدیر کل زندان های استان

سید مرتضی موسوی تبار

مسئول روابط عمومی اداره زندان مراغه

دوره آموزشی ارتقاء مهارت های اخلاقی و زندگی خانواده زندانیان مراغه به همت انجمن حمایت از زندانیان و اداره زندان مراغه، با حضور جمشیدی مدیر کل زندان ها ی استان  ، اشرفی فرمانده یگان حفاظت زندان های استان و رئیس اداره زندان مراغه در تالار همایش های هتل بین المللی بزرگ مراغه آغاز گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان به نقل از روابط عمومی زندان مراغه، جمشیدی مدیر کل زندان های  استان در این دوره با اشاره به گستردگی ،پیچیدگی وآثار مخرب  آسیب های اجتماعی در جامعه، آن را دغدغه ی مهم مسئولین کشور دانست که در این راستا مسئولین سازمان زندان ها به این امر و سایر آسیب های پیش روی خانواده زندانیان در سال های اخیر توجه ویژه نموده اند.

مدیر کل زندان های استان، از شروع دوره های مختلف آموزشی مهارت های زندگی برای خانواده زندانیان از سال گذشته در استان آذربایجان شرقی خبر داد که در این راستا تعداد ۵۵۰ نفر از خانواده زندانیان مشتمل بر همسران و فرزندان زندانیان  در طی ۱۲۲ جلسه و بالغ بر ۳۸۸ ساعت  آموزش های لازم را دیده اند و ابراز امیدواری نمود در تداوم این برنامه ها درسال جاری، تعداد بیشتری از خانواده ها  تحت پوشش قرار گیرند.

ایشان با اشاره به فعالیت های مختلف زندان برای زندانیان در داخل زندان ها، هدف اصلی در زندان را اصلاح و بازسازگاری افراد بیان نمود و برنامه های مختلف زندان در حوزه های سلامت، درمان اعتیاد و برنامه های فرهنگی ، کار آفرینی و اشتغال و  … را در این راستا بیان نمود.

مدیر کل زندان های استان با اشاره به این که در طی سال گذشته نزدیک به ۳۵۰۰ نفر از مددجویان با همکاری مرکزآموزش فنی و حرفه ای، جهاد کشاورزی و صنعت و معدن در ۵۰ رشته آموزش دیده اند، اعطای گواهی نامه های مهارت آموزی به آنان را در جهت بهره مندی از امتیازات برای ایجاد اشتغال بعد از آزادی بیان نمود.

ایشان همچنین با اشاره به برنامه های متعدد فرهنگی و تربیتی در زندان های استان، تعداد حافظان قرآن در زندان های استان را ۲۰۰۰ نفر اعلام نمود که بین ۱ جزء تا کل قرآن را حفظ می باشند و در این راستا از جذب ۴۰ نفر روحانی در سطح زندان های استان برای امورات فرهنگی و تربیتی خبر داد.

جمشیدی مدیر کل زندان های استان همچنین در خصوص اشتغال ۱۶۰۰ نفر از مددجویان در کارگاه های قالیبافی، خیاطی، جوشکاری و… در زندان های استان و همچنین از عقد قرارداد با برخی شرکت ها برای اشتغال زندانیان در سطح شهرستان های استان با پرداخت متوسط حقوق ۱میلیون تومان به آنان خبر داد.

مدیر کل زندان ها ی استان با اشاره به مشکلات متعدد پیش روی خانواده زندانیان، با اشاره به حساب خانواده  زندانیان از زندانی جداست ، توجه ویژه سازمان در حمایت از خانواده زندانیان را بیان نمود و از وجود ۱۰انجمن حمایت از زندانیان استان با پوشش دادن ۲۳۰۰ نفر از خانواده زندانیان وهمچنین پوشش ۱۳۰۰ نفر از خانواده زندانیان در کمیته امداد امام خمینی(ره) در استان آذربایجان شرقی خبر داد و پشتیبانی از ادامه تحصیل فرزندان مددجویان و اعطای سبدکالا و … را از جمله این حمایت ها برشمرد.

ایشان همچنین از اعطای ۳۶۰۰ مورد سبد کالا به خانواده زندانیان، ۱۲۸۲ خدمات فرهنگی، ۴۵۳ مورد معرفی به درمان، کمک به اشتغال ۳۴۴ نفر در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۷ خبر داد.

عضو هیئت مدیره انجمن های حمایت زندانیان استان، در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اینکه مسئولین زندان ها در کنار خانواده های زندانیان برای کمک به آنان هستند، توصیه هایی را به خانواده زندانیان ارائه نمود.

 

منتشر شده در :

سایت سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور

لینک ثابت
درباره : اخبار , اخبار روابط عمومی اداره زندان مراغه ,
بازدید : 267
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : مهارت های زندگی , انجمن حمایت از زندانیان مراغه ,
آسیب های اجتماعی - تاخیر در ازدواج

منتشر شده در : هفته نامه آذرآبادگان، شماره 4، 17 اردیبهشت97

آسیب های اجتماعی از دیدگاه های مختلف قابل تعریف است اما از نگاه نگارنده تمامی مسائلی که امروز به عنوان مشکلات جامعه مطرح هستند، به عنوان یک آسیب اجتماعی شناخته می شوند که اگر از سوی جامعه و کنشگران جامعه یعنی مسئولان و مردم،  راه درمانی برای آن ها اندیشیده نشود بدون شک آسیب های آن موجب خسارات جبران ناپذیر به جامعه و در نهایت از بین رفتن نهاد جامعه می گردد، چنانچه صدای شکسته شدن ستون های جامعه امروز هر از گاهی به گوش می رسد و این شکسته شدن در حال سرعت یافتن است که اگر این ستون ها ترمیم نشوند بدون شک شاهد فرو ریختن آن خواهیم بود.

مساله ازدواج یکی از مولفه های مهم یک جامعه برای تشکیل مهم ترین ستون جامعه یعنی خانواده است که متاسفانه در سال های اخیر توجهی به آن نمی شود و برابر آمارهای موجود میزان ازدواج به طور چشمگیری در جامعه کاهش یافته است و سن ازدواج جوانان نیز بالا رفته است.

این که مساله بالارفتن هزینه ها و گرانی و نبود اشتغال مناسب عامل اصلی کاهش ازدواج در بین جوانان است، مطلب درستی است اما متاسفانه آن گونه که همه در جامعه مشاهده می کنیم رغبت جوانان به ازدواج بسیار کاهش یافته و حتی جوانانی که وضعیت مالی و شغل مناسبی دارند نیز تمایلی به ازدواج و تشکیل خانواده نشان نمی دهند.

مساله افزایش طلاق در جامعه یکی از دیگر دلایل مهم عدم رغبت جوانان به ازدواج و تشکیل خانواده است، چنانچه نوعی ترس در بین جوانان از ازدواج به وجود آمده و برای جلوگیری از احتمال طلاق درآینده مسئولیت تشکیل خانواده را بر عهده نمی گیرند.

دلایل افزایش طلاق در جامعه که خود یک آسیب بزرگ در جامعه است به بحث مستقلی نیاز دارد اما واقعیت آن است که امر تشکیل خانواده و تداوم آن با بحث طلاق دو مقوله جداگانه است که متاسفانه جوانان امروز به جهت آن که دارای حس مسئولیت پذیری نیستند ریسک ازدواج و تشکیل خانواده را به خاطر احتمال طلاق در آینده نمی پذیرند در حالی که با شناخت کافی از ازدواج و مسائل آن و افزایش حس مسئولیت پذیری می توانند مدیریت و تداوم زندگی خود را تضمین کنند تا هیچ گاه در مسیر طلاق قرار نگیرند.

در بحث مسئولیت پذیری تشکیل خانواده نیز بایستی این مسئولیت در پسران که قدم اول برای ازدواج توسط آن ها برداشته می شود بیشتر باشد و رسانه ها و مراکز تاثیرگذار فرهنگی در این راستا وظیفه دارند تا حس مسئولیت پذیری را در جوانان تقویت نمایند که متاسفانه در جهت عکس قدم بر می دارند و فیلم ها و سریال های تولیدی این روزها در سینما و تلویزیون نیز بر افزایش حس ترس جوانان از ازدواج بیشتر تاکید دارند تا ترویج حس مسئولیت پذیری. برنامه های شبکه ماهواره ای و رفتارهای چهره های شناخته شده در جامعه (سلبریتی ها) نیز که بر همگان مشخص و مبرهن است.

یکی دیگر از دلایل تاخیر جوانان در ازدواج و دوری از آن، وجود روابط آزاد در جامعه که با تعبیراتی مثل ازدواج سفید و دوست دختر و دوست پسر شناخته می شوند که باعث شده است بخش زیادی از نیازهای عاطفی جوانان از طریق آن تامین شده و دیگر نیاز به ازدواج و تشکیل خانواده را احساس نکرده و قبول مسئولیت های بزرگ تشکیل خانواده را نپذیرند. چنان چه که در گذشته جوانان دوران تجرد خود را در خانه پدری می گذراندند، در حالی که امروز جوانان به علت تحصیل و مسائل کاری و سایر دلایل شخصی از خانواده جدا شده و در خانه های مجردی و انفرادی زندگی می کنند که این روش باعث افزایش چنین روابطی خارج از مقوله ازدواج می گردد.

از آن چه بیان شد می توان نتیجه گرفت که بخشی از مشکلات تاخیر در ازدواج به خاطر دلایل اقتصادی و نبود اشتغال مناسب است که بی شک وظیفه بهبود این وضعیت بر عهده دولت و حکومت است، بخش دیگری از مشکلات مربوط به مسائل فرهنگی است که مبتنی است یکی به ترویج فرهنگ ازدواج آسان و پرهیز از تجمل گرایی در ازدواج و تشکیل خانواده و دومی ترویج فرهنگ مسئولیت پذیری جوانان برای ازدواج که در این راستا دولت و حکومت و بالاخص رسانه ها و افراد شاخص جامعه (سلبریتی ها) که مردم از رفتار آنان بسیار تاثیر می گیرند وظیفه اصلی را بر عهده دارند که امید است همه ما با بیدار شدن و قبول مسئولیت های خود در زندگی اجتماعی از بین رفتن جامعه ای که با خون دل ها به وجود آمده است جلوگیری نماییم و شاهد جامعه ای پویا و پرنشاط باشیم.

لینک ثابت
درباره : مقالات , مقالات اجتماعی ,
بازدید : 460
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : آسیب های اجتماعی , تاخیر در ازدواج , چامعه , ازدواج , خانواده , کاهش ازدواج , طلاق ,
انتشار مقاله در فصل نامه اندیشمندان حقوق

مقاله با عنوان « مروری بر حقوق کودکان در آرا فقهی و اسناد حقوقی داخلی و بین المللی » در شماره تابستان 95 فصل نامه تخصی انیشمندان حقوق منتشر گردید .


لینک ثابت
درباره : مقالات علمی پژوهشی ,
بازدید : 278
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : حقوق کودکان ,
انتشار مقاله « اقتصاد مقاومتی؛ ضرورت گذر از حرف به عمل » در روزنامه اطلاعات

مقاله « اقتصاد مقاومتی؛ ضرورت گذر از حرف به عمل » در روزنامه اطلاعات روز سه شنبه 31 فروردین 95 منتشر گردید .

متن کامل در لینک زیر قایل مشاهده است :

مطالعه مقاله در سایت روزنامه اطلاعات

همچنین لینک صفحه 11 روزنامه نیز در زیر قابل دانلود است :

لینک دانلود صفحهلینک ثابت
درباره : اخبار , بازتاب فعالیت ها ,
بازدید : 488
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

اقتصاد مقاومتي؛ ضرورت گذر از حرف به عمل

امسال و در امتداد چند سال اخير، نام سال به يک عنوان اقتصادي اختصاص يافت و «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» نامگذاري شد.

‎اقتصاد مقاومتي به عنوان يکي از کليدواژه‌هاي کلام رهبر فرزانه انقلاب در سال‌هاي اخير بوده و اجراي آن بارها مورد تاکيد ايشان قرار گرفته است و اين که نام سال به عنوان «اقتصاد مقاومتي» با پيوسته شدن «اقدام و عمل» همراه شده است، نشان از آن دارد که طي اين سال‌ها اقتصاد مقاومتي صرفاً در حد کلام و شعار بوده است و رهبر معظم انقلاب از اقدامات انجام شده احتمالاً رضايت کافي و وافي نداشته‌اند و امسال نيز در امتداد سال‌هاي گذشته با نامگذاري سال به نام اقتصاد مقاومتي تاکيد كرده‌اند و بسي جالب‌تر آن که در سخنراني خود در اولين روز سال نو در حرم رضوي 10 راهکار نيز براي پيشبرد اقتصاد مقاومتي بيان فرمودند‎.

‎در کنار اين راهکارها، نکته قابل ذکر اين است که نام‌هاي سال‌هاي اخير از سال 1387 که با عناوين اقتصادي نامگذاري شده‌اند همه در امتداد بحث اقتصاد مقاومتي قرار دارند و هر کدام از اين نام‌ها و شعارها، خود راهکاري براي اقتصاد مقاومتي محسوب مي‌شود.

‎سال 1387 که به نام نوآوري و شکوفايي نامگذاري شد، مهم‌ترين راهکار براي اقتصاد مقاومتي و اقتصادي که وابسته به غرب و شرق نيست و در مقابل تحريم‌ها و ساير کارشکني‌ها و ضربات دشمن، مقاومت كند، اقتصادي نوآور‏‎ و ‎شکوفا است. خوشبختانه در سال‌هاي اخير و در برخي از حوزه‌هاي اقتصادي، اقدامات بسيار خوبي با نوآوري و شکوفايي انجام شده و در حوزه‌هاي اقتصاد دانش بنيان، انرژي هسته‌اي، دانش فضايي، حوزه پزشکي، حوزه تسليحات نظا‎مي و ساير حوزه‌ها، نوآوري‌هاي بسياري توسط دانشمندان انجام گرفته است در بسياري از حوزه‌ها با اتکا بر منابع داخلي، به شکوفايي و پيشرفت دست يافته‌ايم که بايد امسال نيز در اين مسير قدم برداريم و در ‎بسياري از شاخه‌هاي ديگر نيز به نوآوري و در نهايت به شکوفايي، دست يابيم‎.

‎سال 1388 به نام اصلاح الگوي مصرف نامگذاري شد. بي‌شک اصلاح الگوي مصرف يکي از با ارزش‌ترين راهکارها در اقتصاد مقاومتي است و مي‌توان با کنترل و اصلاح الگوي مصرف، جلوي بسياري از اسراف‌ها را گرفت. در راستاي همين موضوع در همان سال با اجراي طرح سهميه بندي بنزين و در امتداد آن در سال‌هاي بعد، با آزادسازي قيمت بنزين، اقدام موثري در کنترل مصرف اين حامل انرژي صورت گرفت و خوشبختانه در سال‌هاي تحريم نياز کشور را از وارد کردن بنزين بر طرف كرد و از مصرف بي رويه بنزين کاست. اين اقدام در ساير حامل‌هاي انرژي و همچنين نان به عنوان مهم‌ترين مصرف ايرانيان با انجام اقدامات صورت گرفته، در حد بسيار زيادي کنترل شد و از اسراف آن جلوگيري به عمل آمد. هرچند آزادسازي قيمت آرد به افزايش قيمت نان انجاميد و مردم را اندکي در مشکل انداخت، اما پرداخت مستقيم يارانه به مردم به جاي پرداخت آن به نانوا باعث شد تا رقابت در پخت نان ايجاد شود و به افزايش کيفيت نان مصرفي بيانجامد و از سوي ديگر از فروش آرد سهميه‌اي و نان براي مصارف ديگر مثل استفاده به عنوان خوراك دام ،‌جلوگيري به عمل آيد و با حذف صف‌هاي طويل نان، در وقت مردم نيز صرفه جويي شود.

‎در همين امتداد بايستي اقدامات ديگري نيز در راستاي کاهش مصرف برخي از اقلام انجام گيرد، بخصوص در حوزه حامل‌هاي انرژي از جمله گاز و برق و از همه مهم‌تر در مصرف آب، که خوشبختانه اقدامات بسيار مفيدي نيز در اين زمينه انجام شده است و بايستي اين گونه اقدامات تداوم يابد ضمن آن كه كاهش مصارف غير ضروري در بسياري از ادارات و نهادها نيز نياز به توجه بيشتردارد که لازم است دولت تمهيداتي براي اين مسائل نيز بينديشد.

‎سال 1389 به نام همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاري شد كه يک راهکار بسيار مفيد براي اقتصاد مقاومتي است و بايستي همه به اين تلاش مضاعف اقدام کنند و تمامي نيروهاي خود را در اين مسير، به کار گيرند‎.

‎سال 1390 در امتداد همت و کار مضاعف به نام جهاد اقتصادي ناميده شد. جهاد به مرحله‌اي بسيار بالاتر از کار و همت مضاعف اشاره دارد و جهاد تلاش و کوششي بسيار زياد تا حد جان را شامل مي‌شود و براي ساختن يک‎ ا‎قتصاد مقاوم بايد تمامي قواي خود را صرف اقتصاد كنيم و اقتصاد مقاوم بدون تکيه به ابر قدرت‌ها به وجود آوريم. همان گونه که در سال‌هاي گذشته شهداي هسته‌اي، و همه تلاشگران عرصه فناوري هسته‌اي، جهادي بزرگ را آغاز کردند و در راه دستيابي به فناوري داخلي، جان خود را نيز فداي اين راه مقدس نمودند‎.‎نام سال 1391 نيز به نام توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني نامگذاري شد. ناگفته پيداست که حمايت از سرمايه‌هاي داخلي به ايجاد اقتصادي مقاوم در مقابل ابر قدرت‌ها مي‌انجامد و اگر همه ما مردم کشور از کار و سرمايه داخلي و توليدات کشور پشتيباني کنيم و از مصرف کالاي خارجي دست بکشيم، بدون شک نيازمان به ابر قدرت‌هاي اقتصادي کاهش خواهد يافت و توليدات و سرمايه‌هاي داخلي افزايش مي‌يابد و باعث رونق و اعتلاي اقتصاد كشور مي‌شود.

‎سال 1392 به نام حماسه سياسي و حماسه اقتصادي نامگذاري شد. حماسه آفريني در حوزه اقتصاد جلوه‌اي ديگر از همت و کار مضاعف و جهاد اقتصادي است و اگر در عرصه اقتصاد حماسه آفرين باشيم بي شک آن اقتصاد مقاوم نيز خواهد بود‎.

‎سال 1393 به نام اقتصاد وفرهنگ، باعزم ملي ومديريت جهادي، اين شعار نيز در امتداد سال‌هاي قبلي بر شعارهاي سال 90 و 91 در حوزه اقتصاد تاکيد مي‌‌كند، با اين تفاوت که عرصه فرهنگ نيز به مانند حوزه اقتصاد به اين عزم و مديريت نياز دارد‎.

‎بحث مديريت خود بحثي مستقل در مباحث اقتصادي است و بي‌شک اگرمديريت کارآمد در حوزه اقتصاد و صد البته در همه حوزه‌هاي ديگر وجود نداشته باشد، آن فعاليت بي ثمر و ابتر خواهد بود و بسي مفيدتر خواهد بود که اين مديريت با حرکت هاي جهادي همراه باشد و نهايت کوشش و تلاش مديريتي مصروف شود، چرا كه اگر مديريت فعاليتي جهادي باشد، نيروها نيز در امتداد آن، جهادي عمل خواهند کرد‏‎.

‎در بخش‌هاي گوناگون اقتصادي و فرهنگي مديران بسياري، جهادي فعاليت مي‌کنند، در سال گذشته دو تن از وزراي دولت با تلاش‌هاي جهادي خود اقدامات بسيار مفيدي را انجام دادند، يکي آقاي دكتر ظريف در عرصه ديپلماسي و ديگري آقاي دکتر قاضي‌زاده‌هاشمي وزير محترم بهداشت و درمان، که اميدواريم در حوزه‌هاي اقتصادي نيز اين‌گونه اقدامات انجام گيرد‎.

‎سال 1394 هم به نام دولت و ملت، همدلي و همزباني نامگذاري شد و اين شعار نيز يکي ديگر از مهم‌ترين راهکارهاي پيشبرد اقتصاد مقاومتي است و اگر ملت پشتيبان و همدل و همزبان با دولت نباشد 

بي شک تحقق اقتصاد مقاومتي غيرقابل دسترس خواهد بود‎.

‎اميد که با مدنظر قراردادن اوامر رهبر فرزانه انقلاب درراه رسيدن به اقتصادي مقاوم و بدون وابستگي به ابر قدرت‌ها قدم برداريم‎.

‎ سيد مرتضي موسوي‌تبار

لینک ثابت
درباره : مقالات , مقالات فرهنگی ,
بازدید : 462
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

داوری سومین دوره مسابقات قرآن مددجویان زندان مراغه

سومین دوره مسابقات قرآن مددجویان زندان مراغه و محفل انس با قرآن به همت دالقرآن کریم زندان مراغه همزمان دهه مبارک فجر در زندان مراغه برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان آذربایجان شرقی  ، جعفر حمیدی رئیس اداره زندان مراغه در آیین افتتاحیه برگزاری این مسابقات در سخنانی با اشاره به آیات سوره مبارک فجر و با تکیه بر کلمات رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت اله خامنه ای ( مدظله ) حماسه دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی را مهم ترین و شیرین ترین خاطره ملت ایران پس از ورود اسلام به ایران بیان نمود و گرامیداشت این ایام را ضروری توصیف نمود .

رئیس اداره زندان مراغه در ادامه با تاکید به حضور پرشور همه در انتخابات پیش رو ، با اعلام این که صندوق های رای مثل سابق در زندان نیز مستقر خواهدذ شد مددجویان را دعوت کرد با حضور پرشور خود در این فرضیه واجب مشارکت کنند و با رای دادن در انتخابات به وظیفه شرعی و ملی خود عمل نمایند .

در ادامه از شرکت کنندگان در مسابقات با حضور داوران آقایان صفری و موسوی تبار از فعالان قرآنی شهرستان و اداره زندان آزمون اخذ گردید و از نفرات برتر با اهدا هدایا تجلیل به عمل آمد و برگزیده های مسابقات جهت شرکت در مسابقات استانی انتخاب گردیدند .

حجت الاسلام راد پور مسئول دارالقرآن کریم زندان مراغه در حاشیه این مسابقات در گفتگو با روابط عمومی با اشاره به این که هم اینک دو تن از مددجویان زندان مراغه حافظ ۱۰ جزء قرآن کریم هستند و مابقی نیز در حفظ ۲ جزء و یک جزء فعالیت می نمایند ، ابراز امیدواری کرد تعداد حافظان قرآن در زندان افزایش یافته و بتوانند از امتیازات عفوو تخفیف در سایه عنایات قرآن استفاده نمایند .

لینک ثابت
درباره : اخبار ,
بازدید : 509
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

چاپ مقاله رسانه چیست در روزنامه سرخاب

مقاله " رسانه چیست ؟ " به قلم اینجانب در صفحه 4 شماره 2295 روزنامه سرخاب مورخ 26 مهر 94 چاپ و منتشر شد .

فایل صفحه 4 روزنامه سرخاب را از لینک زیر داتلود کنید .

 

از اینجا دانلود کنید . 

لینک ثابت
درباره : اخبار , بازتاب فعالیت ها ,
بازدید : 558
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : رسانه ,
رسانه چیست ؟

رسانه ها ابزارهایی هستند برای ارتباط بین افراد و اشخاص و توانایی تاثیرگذاری زیادی بر افکار و عقاید انسان ها دارند .

رسانه ها از زمان خلقت انسان تغییرات بسیاری به خود دیده اند و به اشکال و شیوه های گوناگون درآمده اند . انسان های نخستین که هنوز توانایی تکلم نیافته بودند با حرکات دست و آواهای نامفهوم تلاش می کردند با هم ارتباط برقرار کنند . چندی بعد به  فکر کشیدن نقاشی افتادند و حرف های خود را با کشیدن نقاشی به هم منتقل نمودند . بعدتر به این امر نیاز یافتند تا پیام های خود را ماندگار کنند و در این راستا به خلق نقاشی بر روی اشیاء سخت مانند سنگ اقدام نمودند و در امتداد این امر نیز به مجسمه سازی روی آوردند . هرچند این ها تاریخچه هنر است اما خود هنر نیز در راستای برقراری ارتباط  بین مردم به وجود آمده است و هنر در واقع خود رسانه است .

ازسوی دیگر با توانایی انسان به قدرت تکلم ، گفتگو ابزار دیگری برای ارتباط بین افراد شد و در پی آن سخنرانی ، آواز خوانی و با ترکیب صدا با حرکات ، هنرهای رقص و تئاتر به وجود آمد و ابزارهای ارتباطی سر و شکل دیگری به خود گرفت .

پیشرفت ها و تکنولوژی انسان ها ادامه یافت و با خلق کاغذ پاپیروس نقاشی ها و طرح ها به نگارش لغات و کلمات بدل شد و با اختراع دستگاه های صوتی و تلفن ، کارضبط صدا و در پی آن خلق عکاسی روش دیگری برای ارتباط انسان ها به وجود آورد و در امتداد این ها خلق دستگاه هایی برای ضبط و نگهداری حرکات ، هنر و رسانه ای به نام سینما را به وجود آورد و با خلق تلویزیون به همگیری و گسترش رسانه ها مسیری تازه داد و پس از آن خلق رایانه ها ، شکل رسانه ها را در قالب کدها صفر و یک به شکل برنامه های رایانه ای تبدیل کرد و پس از آن به وجود آمدن ابزار ارتباطی اینترنت منجر شد و تا امروز رسانه ها از شکل های مختلفی به اشکال دیگر تبدیل شده اند و امروز در قالب گوشی ها موبایل ، تبلت ها و هزاران ابزار ارتباطی متفاوت دیگر در اختیار ماست و گستردگی و همه گیری زیادی یافته است .

با این حساب از این رهگذر همه هنرها از قبیل نقاشی و طراحی ، مجسمه سازی ، موسیقی ، تئاتر ، سینما ، شعر و ادبیات ، کتاب ، رادیو و تلویزون ، اینترنت و ... همگی رسانه هستند و هدف اصلی از آن ها ارتباط بین افراد است .

از آن چه گفته شد نتیجه ای که حاصل می شود که ابتدای هر رسانه ای از طریق سه عضو انسان صادر می شود یعنی شروع ارتباط با دست یا با دهان آدمی و نیز سایر اجزای حرکتی خلق می شود . گاه رسانه ای از تلاش تنها یک عضو خلق می شود مانند هنر نقاشی که تنها با دست خلق می شود و یا نگاشتن و یا مثل آواز خوانی که با صدا تولید می شود و یا دو عضو در تولید آن نقش دارند مانند تئاتر که از صدا و حرکات خلق می شود و گاه ممکن است بدون صدا نیز باشد چون پانتومیم و هنر موسیقی که با دست ها از دستگاه موسیقی صدا در می آورد و آواز بر مفهوم دار کردن آن کمک می کند و از سوی دیگر دریافت محتواهای تولید شده نیز از سه عضو آدمی حس می شود و آن سه عضو دیدن و شنیدن و لمس با اندام های لمس است .

شاید از این رهگذر بتوان بوییدن و خوردن و آشامیدن را نیز در زمره رسانه ها دانست چه این که یک مغازه غذاخوری با پخش بوی یک غذای خاص درصدد جلب مشریان به سوی خود باشد و یا یک عطر فروش با پخش بوی یک عطر خاص درصدد جلب مشتری باشد و نیز با پخش یک غذا درصدد تبلیغ برای موضوعی برآید .

پس آن چه مشخص است تعبیر از کتاب و نشریه و تلویزیون و سینما و ... به عنوان رسانه منظور قالب رسانه است و در واقع رسانه ها در چهار قالب کلی دسته بندی می شوند ممکن است 1- رسانه ای نوشتاری باشد مثل کتاب و نشریات که با حرکت دست بر روی ابزارهایی چون کاغذ و سنگ و ... حرکت کند و با خلق یک نوشته یا نقاشی یا طرح خوشنویسی در قالب های کتاب ، مقاله و نشریه و تابلو خارج شده و توسط چشم انسان مشاهده گردد .2- رسانه های صوتی که با حرکات دست بر روی برخی ابزارهایی که توانایی تولید صدا دارند و نیز با خروج از تارهای صوتی خلق شود و در قالب های آثار موسیقی ، سخنرانی ، مداحی و ... تولید شده و صرفاً توسط گوش انسان به مغز منتقل شود .3- رسانه های تصویری که با حرکات دست آدمی با استفاده از ابزارهایی چون دوربین های عکاسی و فیلم برداری و یا حرکت دادن دست و پا و چهره جهت بیان مفهوم خاص کاربرد یابد و در قالب های تئاتر و سینما و تلویزیون تولید شده و توسط چشم و گوش به مغز منتقل شود . در رسانه های تصویری وجود صدا در کنار آن امری ضروری نبوده بلکه تکمیل کننده آن است . – 4 – دسته چهارم هم رسانه هایی است که از ترکیب سه دسته قبلی به وجود می آیند و در دنیای نوین به وجود آمده اند و ممکن است هرسه دسته بالا را داشته باشند و یا دوتا و یا یکی  را اما به جهت آن که برخی ویژگی های تکنولوژیک بر آن ها حکومت دارد به نام رسانه های  نوین شناخته می شوند که در قالب شبکه های اینترنتی ، برنامه های رایانه ای و موبایلی و ... شناخته می شوند .

این که چرا در این دسته بندی رسانه های بویایی و چشایی وجود ندارد باز می گردد به یک عنصر مهم در رسانه ها که داوم و همیشگی بودن آن هاست و رسانه های نوشتاری ، دیداری و شنیداری و رسانه های نوین قابل ذخیره سازی وحفظ و دوام طولانی مدت دارند اما رسانه های بویایی و چشایی برای یک مقطع خاص و کم بوده و امکان حفظ و نگهداری بلند مدت برای آن ها متصور نیست و از سوی دیگر بار کردن مفاهیم برای آن ها نیز کمتر قابل تصور و انجام است .

آن چه مشخص است رسانه ها و شناخت آن ها یک موضوع کاملاً وسیع و گسترده است که لازم است برای بررسی آن ها مطالعات عمیقی صورت گیرد .

در سلسله یادداشت های با موضوع رسانه و شناخت آن می خواهیم علاوه بر شناخت رسانه ها را به نقد و بررسی بکشیم و کارکردهای مختلف آن را بررسی نماییم .

لینک ثابت
درباره : مقالات , مقالات فرهنگی , مقالات رسانه ای ,
بازدید : 703
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : رسانه , هنر , نقاشی , مجسمه سازی , سینما , تئاتر ,
مقاله دادرسی های ویژه اطفال و نوجوانان در قانون جدید آیین دادرسی کیفری

مقاله دادرسی های ویژه اطفال و نوجوانان در قانون جدید آیین دادرسی کیفری که در همایش ملی قانون آیین دادرسی کیفری در بوته نقد که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه برگزار گردید ، پذیرش شده بود که متن کامل از لینک ذیل قابل دانلود و مطالعه است .

لینک ثابت
درباره : مقالات , مقالات حقوقی , مقالات علمی پژوهشی ,
بازدید : 634
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : آیین دادرسی کیفری , اطفال , نوجوانان , همایش , حقوق کودکان ,
جزوه درسی متون فقه 2 - بخش اول - مباحث نکاح

جزوه درسی متون فقه 2 

بخش اول - مباحث نکاح

برگزیده هایی از کتاب بررسی فقهی حقوق خانواده

اثر استاد گرانمایه دکتر سید مصطفی محقق داماد

لینک ثابت
درباره : جزوات , جزوات متون فقه ,
بازدید : 1811
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : متون فقه , متون فقه 2 , نکاح , حقوق خانواده , سید مصطفی محقق داماد ,
متن مقاله جایگاه حقوق کودکان در فقه و حقوق اسلامی و اسناد بین المللی پذیرفته شده در کنگره بین المللی

 

 

مقاله جایگاه حقوق کودکان در فقه و حقوق اسلامی و اسناد بین المللی نوشته اینجانب که در کنگره بین المللی فرهنگ و اندیشه دینی که توسط دانشگاه های پیام نور بوشهر در قم برگزار خواهد شد پذیرفته شد .

متن کامل این مقاله در دومین جلد از اولین مجموعه مجموعه مقالات کنگره با عنوان مجموعه فقه و حقوق چاپ گردید . همچنین این مقالات در سامانه ICS  که برای مقالات علوم انسانی است نمایه خواهد شد . همچنین در دو سامانه معتبر irandoc  و Sid نیز این مقالات نمایه می شوند .

متن کامل مقاله از لینک زیر قابل دریافت است .

 

همچنین برای مشاهده و دانلود مجموعه مقالات می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید .

http://farhang1404.com/

لینک ثابت
درباره : مقالات , مقالات حقوقی , مقالات علمی پژوهشی ,
بازدید : 836
امتیاز : نتیجه : 2 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 2

متن مقاله بررسی چالش های حقوق کیفری ایران و اسناد بین المللی در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان

مقاله بررسی چالش های حقوق کیفری ایران و اسناد بین المللی در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجموعه مقالات همایش ملی ایران و چالش های حقوقی بین المللی که 21 اسفند ماه 1393 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه برگزار شد منتشر گردیده است که متن کامل آن در زیر قابل دریافت است .لینک ثابت
درباره : مقالات , مقالات حقوقی , مقالات علمی پژوهشی ,
بازدید : 653
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : حقوق کیفری ایران , اسناد بین المللی , همایش ملی ایران و چالش های حقوقی بین المللی , دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه ,
جزوه درسی اصول فقه 1 - ویرایش اسفند 93
درباره : جزوات , جزوات اصول فقه ,
بازدید : 699
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : اصول فقه ,
مجتهد مراغی احیاگر مسجد شیخ بابا

مسجد شیخ بابا دومین مسجد کهن و باستانی مراغه می باشد که به نیمه قرن نهم تعلق دارد. فتح ‏اللّه‏ بن خلیل‏ اللّه‏ تابانی که خود از دوستداران سلسله عرفانی ذهبیه بود به جهت عشق و علاقه‏ای که به حضرت شیخ بابامراغی ، از عرفای برجسته ی قرن هشتم و شاگرد شیخ زاهد گیلانی ( متوفی  705 هجری ) داشت ، در سال 846 هجری مسجدی زیبا در مرکز شهر بدین نام بنا نهاد .

در نیمه ی دوم سده ی سیزدهم هجری حکیم دانشور و فیلسوف نامور مولانا حسن مراغی مشهور به مجتهد مراغی از فلاسفه و عرفای صاحب‏ذوق آذربایجان ، مسجدی در کنار مسجد شیخ بابا بنا نهاد که به نام او یعنی مسجد آقاحسن معروف شد. همچنین مدرسه‏ای کوچک در کنار مسجد برپا نمود که به جهت شهرت بیشتر مسجد شیخ بابا  ، به مدرسه شیخ بابا معروف گشت.

حکیم مولی حسن‌بن عبدالرحیم مراغی ، متکلم ، عارف و فقیه ، از مفاخر آذربایجان در سده ی سیزدهم هجری (1300 ق ) به شمار می‌رود . ایشان در خانواده‌ای اهل علم دیده به جهان گشود. والدش عبدالرحیم مراغی ، شیخ الاسلام مراغه بوده است . مرحوم آغابزرگ درطبقات می‌نویسد: « الشیخ عبدالرحیم شیخ الاسلام من اعاظم العلماء فی عصره ، کان شیخ الاسلام فی مراغه و کانت له فیها مکانة سامیة و مرجعیة کبیرة توفی حدود سنة 1260ق . » [1] از تألیفات این فقیه فرزانه ، سه مورد را اطلاع داریم: رساله ی جهادیه ( عربی ) ، رسالة الجهادیه المسماة بالمحمدیة ، حاشیه بر حاشیه ملّاعبدالله یزدی.[2]
حسن‌بن عبدالرحیم ، تحصیلات مقدماتی را نزد پدر و سایر علمای مراغه فراگرفت و برای تکمیل تحصیلات خویش عازم تهران و سپس نجف اشرف گردید. پس از طی دوره‌ های فقه ، اصول و حکمت به زادگاهش برگشت و  به تألیف و تدریس پرداخت. متأسفانه منابع موجود اطلاعی در رابطه با اساتید و نحوه ی تحصیل وی ارائه نداده‌اند . آقای طیار مراغه‌ای در این رابطه می‌نویسد:
از یکی از علمای مراغه ، که خاطرات زیادی از دانشمندان شهر در سینه داشت ، شنیدم که وی معاصر و دوست آیت‌الله سیدمحمدحسن شیرازی ، رهبر نهضت تنباکو بود. چنان‌که مرحوم مجدد شیرازی ، در دیداری که با وی داشت ،  ضمن اظهار تأسف از دوری حکیم مراغه‌ای از حوزه ی نجف فرموده بود: آقا میرزا حسن تحت‌الشعاع دیگران قرار گرفت و حقش ضایع گردید.[3]

مجتهد مراغی از معاصران شیخ احمد احسائی و سیدکاظم رشتی بود و در ردّ آراء و نظرات آنان ، سه رساله نگاشت.

مجتهد مراغی آثار گران‌بها و صدقات جاریه ی پربهایی از خود بر جای گذارد:

1. احیاء مسجد شیخ بابا؛ مطابق وصیتش در شبستان همین مسجد مدفون گردیده است .
2. بناء مدرسه ی علمیه ی  آقاحسن، وی حوزه ی درسی خود را که اغلب در زمینه ی علوم عقلی بود در آن مدرسه برقرار ساخت و سالیان مدید به تدریس فلسفه ، عرفان ، کلام و فقه پرداخت و شاگردان بسیاری پرورش داد. در حال حاضر اثری از آن مدرسه باقی نمانده و برجای آن مرکز فرهنگی برپا شده است.    

3. دو فرزند اهل علم ، میرزا علی آقا صاحب کرامات باهرات ، و میرزا احمدآقا ( ت 1284 ق ) این تعدادی از رسایل پدر را در سال 1319 ق ، در ضمن مجموعه‌ای با عنوان کشف سریرة الاسلام منتشر نمود.
4. تألیفات علمی: حکیم مولی حسن دانشمندی پرکار و کثیرالتألیف بود و نوشته های بسیاری  در فلسفه و عرفان از خود برجای گزارده است . آثار به جای‌مانده از ایشان را می‌توان به دو دسته تقسیم نمود: بخش نسخه‌های خطی، و بخش دیگر ، که به صورت چاپ سنگی مطبوع شده است.
الف) نسخه‌های خطی

1.الامر و المشیئة؛ 2. تحقیق حقیقة؛ 3. تحقیق در نوع انسان؛ 4. تفسیر سورة الفاتحة؛
5. التوحید؛ 6. جزاء الاعمال؛ 7. حب علی اصل الجنة؛ 8. حشر و نشر (سؤال و جواب)؛
9. حقیقة التکلیف؛ 10. حقیقة الروح؛ 11. خلاصة الحقائق و زبدة الدقائق؛ 12. الردّ علی الشیخیه (تصحیح شده ی طیار مراغه‌ای ) ؛ 13. رسائل؛ 14. رفع القلم فی بعض الاعیاد؛
15. سبب تسمیة الائمة به ام الکتاب؛ 16. سر الخلقة و کشف ستر الخلیقة؛ 17. سر الخلقة (مختصر ) ؛ 18. سرالقدر؛ 19. شرح حدیث حقیقت ؛ 20. شرح حقیقة العقول؛
21. شرح رفع القلم فی بعض الاعیاد؛ 22. عرش القواعى و الاصول؛ 23. العقل؛  24. علم الله تعالی؛ 25. فائدة جدیدة = الجبر و التفویض؛ 26. فلسفة الاختلاف؛ 27. الفوائد الشریفة و القواعد المنیفة؛   28. فوائد فلسفیة؛ 29. قضا و قدر؛ 30. ماهیة الاجسام و الاجساد؛
31. مدارک الغرایب فی مسالک العواقب و مشاهد العجایب فی مناهج المناقب فی احوال الموت و ما بعده من عالم ؛ 32. مراتب صلاة؛ 33. مراتب النفس و البرزخ و المعاد و المحشر ما بلغ من المعصومین الروح و درجات القلب و العقل؛ 34. مسالک الطریقة و مدارک الحقیقة؛ 35. مشکاة الحکمة و مصباح العرفان= مشکوة الحکمة و مصباح البیان فی معرفة الحجة الناطق فی کل زمان؛ 36. المعراج؛ 37. منهاج البصیرة و الیقین و مصباح المعرفة فی‌الدین؛ 38. میزان العقول و الالباب؛ 39. نقطة المعارف و العلوم و حقیقة المشاعر و الفهوم.[4]

ب) مجموعه مطبوع چاپ سنگی

1)) کشف سریرةالاسلام بنوربصیرةالایمان؛ 2) بیان نقطةالتوحیدوبیان خطةالتفرید؛

3) میزان المعارف والعلوم و مقباس المدارک و الفهوم؛ 4) مطالع المعارف ومنهاج المکاشف؛ 5) مدارک الحق و التحقیق و مسالک الصدق والتصدیق؛ 6) رسالةالذهبیه؛7) نقطةالمعارف و العلوم وحقیقةالمشاعروالفهوم؛ 8) مسلک اهل الولاو العنایةفی الطریقة و مشرب ذوی الحسنی و الهدایةفی المعرفة؛ 9) محاسن الاحوال و میامن الخصال؛ 10) سرالخلیقة و سریرةالحقیقة؛ 11)  سریرةالحقیقة و حقیقةالسریرة؛ 12) کشف سرلم یطلع علیه الامن خصه الله به؛ 13) معرفةالامام(ع)کمایستحق ان یتعقده الانام؛14) کشف التوحید بالعیان لاهل البصیرة و العرفان؛ 15) بیان اختصاص الاختیار لِلّه الغنی القدیم والاضطرار لِلحادث الفقیر العدیم؛ 16) نکات لاهل العلم و هدایا لاهل الفهم؛
17) الکافی من البیان فی الغیب و العیان؛ 18) ازاحة وهم وانارة فهم؛ 19) اشارة غیبیه و درایة بلاکیفیة ؛ 20) جواب کافی و بیان شافی لمن سبقت له الحسنی.

حکیم مولی حسن مراغی در 12 جمادی‏الاول 1300 هجری بدرود حیات گفت و در شبستان مسجد شیخ بابا به خاک سپرده شد. با وفات وی چراغ فروزان مدرسه‏اش نیز در طلیعه سده چهاردهم هجری به خاموشی گرایید.

 [1]  -  محمد حسن آقا بزرگ تهرانی ، الذریعه ، ج 11 ، ص 725 /

[2] -  محمود طیار مراغی ، میراث اسلامی ایران ، ج 6 ، ص 654 .

[3] -  همان

[4] -  درایتی ، مصطفی ، فهرست واره دست نوشته های ایران ( دنا ) ، ج 11 ، ص 1173 و 1175 .

لینک ثابت
درباره : مقالات , مقالات فرهنگی ,
بازدید : 743
امتیاز : نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

برچسب ها : مجتد مراغی , مسجد شیخ بابا , حسن مراغی ,
اندیشه های ناب و حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب و وظیفه ما

بسم الله الرحمن الرحیم

حمد و ثنای الهی سزاوار خداوندی است که انسان را نیروی تعقل و تفکر آفرید .

موضوعی بحثی که مدتی است ذهن حقیر را به خود مشغول ساخته ، دیدگاه ها و اندیشه های حکیمانه ی رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای است که متاسفانه آن طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته و در ذهن ها و عمل ها مغفول مانده است .

خداوند در عصر حاضر نعمتی بزرگ به ما مردم مسلمان ایران زمین عنایت نموده که متاسفانه آن گونه که باید و شاید قدر این نعمت الهی را ندانسته ایم . این سخنان را به مانند برخی از ثنا گویان از باب تملق و چابلوسی عرض نمی کنم بلکه با جان و دل بر این کلام خود ایمان دارم و معتقدم که ما نعمت رهبری فرزانه و حکیم را قدر نمی دانیم و خیلی راحت صرفاً نام و کلام او را لقلقه زبان کرده ایم و خود را مطیع واقعی رهبر نشان می دهیم . نگارنده خود را نیز از این امر مستثنی نمی داند اما نکاتی هست که از باب تذکر برای خود و شاید آن هایی که این سطور را مطالعه می کنند عرض می نمایم .

در طی همه ی این سال ها فارغ از مشروح تمام سخنان رهبر فرزانه انقلاب می توان کلماتی از ایشان را سراغ گرفت که در پشت آن کلمات ،  یک مثنوی نهفته است . به یاد بیاورید کلماتی چون « تهاجم فرهنگی » ، « اقتصاد مقاومتی » ، « جنگ نرم » و ... و یا همین نام سال هایی که از سوی ایشان انتخاب می گردند به مانند نام همین سال « اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی » یا سال « جهاد اقتصادی » ،  سال « اصلاح الگوی مصرف » و ...

در مورد همین کلمات سخنان مختلفی از ایشان شنیده ایم و بسیاری از نگارندگان و سخنوران در باب این مسائل توضیحات فراوانی انجام داده اند اما بیایید کلاه خود را قاضی کنیم ، در همه ی این سال ها چقدر به این سخنان عمل نموده ایم . آیا جز این نبوده است که گاه سمینار و همایشی برگزار کرده ایم و اگر کار خیلی بزرگی کرده باشیم با انجام یک دستور اداری از مافوق اقداماتی گاه صرفاً نمادین و عملکردی انجام داده ایم و هیچ .

واقعاً وقتی رهبری چنین اندیشمند داریم که بسیاری از مسائل را با ژرفنگری می نگرد و راه را برای ما نشان می دهد ، آیا واقعاً حق مطلب را ادا کرده ایم و ولایت مداری خود را نشان داده ایم ؟

این که خود را عاشق رهبر نشان می دهیم و تصاویر او را بر روی صفحه رایانه و تلفن همراه و در و دیوار نصب می کنیم آیا اندیشه های ناب او را نیز بر لوح وجود خود نصب می نماییم ؟

اگر واقعاً ولایت مدار و مطیع رهبر باشیم بایستی اندیشه های او را با جان و دل بپذیریم و با پوست و گوشت خود آن ها را به اجرا در آوریم .

حق این است تا ما  از جان و دل مولای خود را ولی قرار ندهیم و ولایت او را با جان و دل نپذیریم نمی توانیم به آرمان های انقلاب خدمت کنیم .

اگر در طی این سال ها که رهبر معظم انقلاب از اصلاح الگوی مصرف و جهاد اقتصادی صحبت می کرد اگر ما در همین زندگی شخصی خود نیز این امورات را رعایت می کردیم و تنها در اداره ها منتظر دستورالعمل ها نبودیم الان وضع معیشت و زندگی ماخیلی بهتر از شرایط فعلی بود .

برای شرایط امروز نیز ناسپاس نیستیم و به حق می دانیم کسانی هم بوده اند که سرباخته امر ولایت بوده اند و جانانه به این مردم و نظام خدمت کرده اند اما اگر همه ما که داعیه سربازی ولایت فقیه را داریم ، با عزم ملی و مدیریت جهادی به این انقلاب و نظام خدمت می کردیم ، در شرایط بهتری از امروز قرار داشتیم .

امید است که بتوانیم در سایه هدایت های این مرد بزرگ که خداوند به ما عنایت کرده است ، راه سعادت و خوشبختی را همه با هم طی کنیم و به سر منزل مقصود رسیم .

خدایا چنان کنم سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

لینک ثابت
درباره : وب نوشت ها ,
بازدید : 583
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : آیت الله خامنه ای , اقتصاد مقاومتی , تهاجم فرهنگی , جنگ نرم , اصلاح الگوی مصرف ,

قالب وبلاگ